A fejlesztés
Sajtóközlemény
Tájékoztató a TOP-6.2.1-19-SP1-2019-00002 “Új bölcsődei férőhelyek kialakítása a soproni Százszorszép Bölcsőde bővítésével” című projektről
2021/10/13
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Programnak (TOP) köszönhetően új épületrésszel bővült a soproni Százszorszép Bölcsőde, melynek kivitelezési munkálatai befejeződtek.
Sopronban és kistérségében az elmúlt években nagymértékű népesség bővülés történt. Jelenleg a város és a szomszédos Ausztria vonzó munkaerő piaca és a kormány családbarát politikájának köszönhetően megnőtt a városban a 0-3 év közötti gyermekek száma és ezzel együtt nagy igény mutatkozik a bölcsődei férőhelyekre. A működési mutatók és a várólistákon szereplő nagy száma is azt bizonyítja, hogy a bölcsődék magas feltöltöttséggel és jó kihasználtsággal teljesítik alapfeladataikat és szükséges a férőhelyek számának bővítése. Emiatt döntött Sopron Város Önkormányzata a meglévő bölcsődék bővítése mellett.
A beruházásnak köszönhetően soproni Százszorszép Bölcsődében a meglévő 3 nevelési-gondozási egységes épületét bővítették további 1 nevelési-gondozási egységgel, mely 2 gyermekcsoport fogadására alkalmas csoportszobákat és a kiszolgáló funkciókat foglalja magában. A két új csoportszoba összesen 28 kisgyermek ellátását teszi lehetővé, továbbá a projekt tartalmazta a szükséges eszközök beszerzését és a játszóudvar fejlesztését is.
Megvalósult fejlesztés:
Az új nevelési-gondozási egység a meglévő épület déli részénél került kialakításra, a szomszédos nevelési egységhez és nyugati gazdasági- és üzemeltetési épületszárnyhoz egy zárt közlekedővel kapcsolódva. A közlekedőből nyílik az előtér – ahol a babakocsikat lehet tárolni – a szülői illemhely, a személyzeti öltöző és a takarító szertár. Az előtérből nyílnak az átadó helyiségek, öltözők, a pelenkázóhelyiség egyben a fürdetővel, gyermek mosdókkal és illemhelyekkel. A pelenkázón keresztül lehet megközelíteni a két csoportszobát, melyekből közvetlenül elérhető a fedett teraszon át az udvar. Mindkét csoportszobához tartozik 1-1 raktár. A tervezett épületrészben, illetve a meglévő épületszárnyak hozzáépítéseként is kerti tárolók, valamink a teraszokról nyíló gyermek illemhelyek kerültek kialakításra. Az új csoportszobákban a gyermekek étkeztetése biztosított. A felszolgált ételt a meglévő épület konyhájában készítik el, és az új közlekedő-előtér-öltöztető útvonalon keresztül viszik a csoportszobákba ételszállító kiskocsikon zárt edényekben, tálakban.
A beruházás a TOP-6.2.1-19-SP1-2019-00002 “Új bölcsődei férőhelyek kialakítása a soproni Százszorszép Bölcsőde bővítésével” című projekt terhére az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával valósultak meg.
—————————————————————————————————————-
Projekt részletes bemutatása:
Sopronban és kistérségében az elmúlt években nagymértékű népesség bővülés történt. Jelenleg a város és a szomszédos Ausztria vonzó munkaerő piaca miatt, megnőtt a városban a 0-3 év közötti gyermekek száma 2019. június 30-án 1669 fő volt. A működési mutatók és a várólistákon szereplő nagy száma is azt bizonyítja, hogy a bölcsődék magas feltöltöttséggel és jó kihasználtsággal teljesítik alapfeladataikat és szükséges a férőhelyek számának bővítése. Ennek érdekében a soproni Százszorszép Bölcsődében a meglévő 3 nevelési-gondozási egységes épületet bővítjük további 1 nevelési-gondozási egységgel (2 gyermekcsoport fogadására alkalmas csoportszobákat és a kiszolgáló funkciókat foglalja magába, valamint a gazdasági egységgel való kapcsolatot). Csoportszobánként 14 fő új gyermek ellátását teszi lehetővé, összesen 28 új gyermek fogadására lesz alkalmas, továbbá a projekt tartalmazza a szükséges eszközök beszerzését és a játszóudvar fejlesztését.
A projekt az alábbi tevékenységeket tartalmazza:
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
- A) Meglévő bölcsőde, legalább egy csoportszobával való bővítése: 3.1.1 A) 3) bővítés
3.1.2.1. Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek
1) Akadálymentesítés – jelen felhívás 3.4 fejezetében az akadálymentesítésre vonatkozó feltételek
alapján.
4) Energiahatékonysági szempontok érvényesítése – jelen felhívás 3.4. fejezetében az energiahatékonysági szempontok érvényesítésére vonatkozó feltételek alapján.
5) Nyilvánosság biztosítása – ÁÚF c. dokumentum 10. fejezete alapján.
3.1.2.2. Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek
1) Eszközbeszerzés: 3.1.2.2 1) a) a bútorok és egyéb berendezési tárgyak (pl.: udvari játékok; játéktároló), eszközök (pl.: konstrukciós játékok, fejlesztő játékok) beszerzését közvetlenül a bölcsődei nevelésgondozáshoz kapcsolódóan.
4) Udvar, játszóudvar felújítása, kialakítása (pl.: kerítés, kert építése, javítása; zöldterület fejlesztése, növelése).
5) Kerékpár támaszok és tárolók kiépítése, korszerűsítése
6) Babakocsi tároló létesítése
7) Parkoló-férőhely és akadálymentes parkoló-férőhely fejlesztése, kialakítása
10) Beléptető-, kamera- és riasztórendszer kialakítása, fejlesztése
A projekt nem tartalmaz a Felhívás 3.3. pontjában felsorolt nem támogatható tevékenységeket.
Az épület energetikai felújítása 2017-ben megtörtént, mely során a nyílászárók cseréje, a lapostető hő- és csapadékvíz elleni szigetelése készült el, valamint az épület külső homlokzati felületképző és hőszigetelő rendszerrel újult meg. A felújítás keretében akadálymentes vizesblokk és akadálymentes megközelítést biztosító rámpa is kialakításra került.
Az új nevelési-gondozási egységet az üres udvarrészen, az épület déli oldalán helyeztük el, egy új üvegezett összekötő folyosó – összekötő nyaktag beiktatásával kapcsoltuk az új földszintes traktust a meglévő tömeghez. Az új épületrész folytatja a meglévő tömegképzést azonos párkánymagasságával, funkcionális formájával, additív sorolásával. Új építészeti elem az épület homlokzataihoz kapcsolódó fedett-nyitott átmeneti teret alkotó, színes, játékos terasz és előtető rendszer, amely egybefogja az épületrészeket és egyben kibillenti az épületegyüttest annak puritán funkcionális világából.
A telek megközelítése nem változik, gépkocsival a Táncsics Mihály utca felől, gyalogosan a Szarvkői utca felől lehet két helyen az épületet megközelíteni. Az új gondozási egység a déli gyalogos bejáratról közelíthető meg, a meglévő déli egység bejáratával közös előtéren keresztül. A fejlesztés során a bővítmény projektarányos akadálymentesítése fog megtörténni.
Építészeti kialakítás
Az új nevelési-gondozási egység a meglévő épület déli részénél kerül kialakításra, a szomszédos nevelési egységhez és nyugati gazdasági- és üzemeltetési épületszárnyhoz egy zárt közlekedővel kapcsolódva. A közlekedőből nyílik az előtér, ahol egyben a gyermekkocsikat lehet tárolni, a szülői illemhely, a személyzeti öltöző és a takarító szertár. Az előtérből nyílnak az átadó/öltözők, funkcionálisan erre kapcsolva a pelenkázóhelyiség egyben a fürdetővel és gyermek mosdókkal, illemhelyekkel. A pelenkázón, gyerek mosdón keresztül lehet megközelíteni a két csoportszobát, melyekből közvetlenül elérhető a fedett teraszon át az udvar. Mindkét csoportszobához tartozik 1-1 raktár. A tervezett épületrészben, illetve a meglévő épületszárnyak hozzáépítéseként is kerti tárolók, valamink a teraszokról nyíló gyermek illemhelyek kerülnek kialakításra az épülettömeggel egységben.
Az új csoportszobákban a gyermekek étkeztetése biztosított. A felszolgált ételt a meglévő épület konyhájában készítik el, és az új közlekedő-előtér-öltöztető útvonalon keresztül viszik a csoportszobákba ételszállító kiskocsikon zárt edényekben, tálakban. A konyhára a nyersanyag beszállítása és a hulladék elszállítása zárt edényekben a gazdasági bejáraton történik, az ételek találásától időben elkülönítve. A hulladéktárolás az udvaron kialakítandó zárt hulladéktárolóban megoldott. A hulladéktároló belső felületei mosható hidegburkolattal burkoltak, padlón összefolyóval.
A tervezett épület a meglévővel azonos magasságú lapostetős kialakítású, vakolt homlokzatokkal. Az épület síkalapozással készül, függőleges teherhordó szerkezete falazott ill. pillérvázas, vízszintes teherhordó szerkezetek monolit vasbeton födémek. Az épület jogszabályi előírásoknak megfelel.